
Miks on meie pingutused nii tugevalt suunatud reageerimisele, mitte ennetamisele? Kuidas tuvastada probleeme enne nende tekkimist? Kuidas mõõta edu, kui edu määratleda sündmusena, mida ei toimunud? Ja kellelt oodata selle eest tasu?
Enamik nõustuks, et „gramm ennetust on parem kui terve kilo ravi“, kuid tihti pole meie teod nende sõnadega kooskõlas: avaldame ju lakkamatult austust reageerimisele, taastumisele, päästmisele. Kui palju probleeme sallime põhjusel, et oleme unustanud: me suudame neid ennetada?
Dan Heath määratleb ülesvooluna jõupingutusi, mis on suunatud probleemide ennetamisele, pakkudes selleks välja mitmeid praktilisi lahendusi. Ta uurib psühholoogilisi jõude, sealhulgas probleemipimedust, mis suruvad meid allavoolu ning analüüsib seitset põhiküsimust, millele peavad ülesvoolu tegevustele keskenduvad juhid tingimata vastama.
Dan Heathi „Ülesvoolu“ on suurepärane raamat muutuste juhtimisest ning probleemide lahendamisest. Ta kirjeldab veenvalt, kuidas kipume ühiskonnana väärtustama probleemidele reageerimist ja allavoolu lahendamist, selle asemel et nende tekkimist targalt ennetada. Raamat pakub häid näiteid probleemide ennetamisest ehk ülesvoolu mõtlemisest, samuti takistustest, mis võivad sel teel ette tulla. Kuigi Heath keskendub organisatsioonidele, saab neid põhimõtteid suurepäraselt ka isiklikus elus rakendada. Väga huvitav ja kiire lugemine. Soovitan soojalt!