Mõelge nagu raketiteadlane

Mõelge nagu raketiteadlane

Ozan Varol

Tõlkija: Pilleke Laarmann

Ettevõtted lähevad tihti pankrotti, sest nad põrnitsevad kramplikult tahavaatepeeglisse, mängides vana repertuaari üha uuesti ja uuesti. Olulised otsused jäetakse teiste teha ning kriitilise mõtlemise musklid patjadele vedelema. Erakordne edu saadab aga üksnes neid, kes suudavad ajaga võidu joosta ning selgete suunisteta probleeme lahendada, kinnitab raketiteadlane Ozan Varol.

Kriitiline mõtlemine ja loovus ei ole meile loomuomased, leiab Varol: me kardame suurelt mõelda, me ei söanda määramatusega mängida ja tunneme hirmu läbikukkumise ees. Need jooned teenisid meid küll ürgajal, kuid tänases maailmas enam mitte.

Sageli arvatakse, et tohutuid eeliseid pakkuv raketiteadlase kombel mõtlemine on midagi sellist, milleni lihtsurelik ei küüni. Vale puha! Tegelikult taandub kogu maagia loovusele ja kriitilisele mõtlemisele. Ja seda suudame me kõik, kui vaid Varoli abil pisut tehnikaid lihvida.

Varol selgitab oma raamatus:

kuidas nähtamatud reeglid meie mõtlemist piiravad;
kuidas ainsa sõnaga loovust toetada;
miks me küll räägime vajadusest oma vigadest õppida, kuid seda siiski ei tee;
millised on suurimad vead, mida uute ideede genereerimisel tehakse;
mida hulljulge eesmärgi saavutamise nimel esmalt ette võtta;
miks algab õigete vastuste leidmine õigete küsimuste püstitamisest;
kuidas oma ideedes puudusi märgata ning raketiteadlase kombel katsetada.
Mõelda nagu raketiteadlane tähendab vaadata maailma teistsuguse nurga alt. See on mõtteviis, mis aitab ettevõttel tulla ebakindlal aja ja turul välja uue kuuma tootega ning seista vastu kiusatusele ajada taga ajutisi trende või konkurendi saba. See annab kätte tööriistad, millega maailma muuta, julgustab Varol oma raamatus loovust ning kriitilist mõtteviisi jõulisemalt praktiseerima.

Arvustus

Hanno Lindpere, KPMG partner, nõustamisteenuste juht

„Õppige kiiresti, mitte ärge kukkuge kiiresti läbi“ või „Raamidest väljas mõelda on lihtsam, kui mängite paljude raamidega“ – need on vaid kaks trafaretsete tavatõdede kasulikku ning mõtlemapanevat laiendust raamatust „Mõelge nagu raketiteadlane“. Varol avab ja laiendab käsitlust elust ning viisidest, kuidas saavutada kompleksses maailmas paremaid ja soovitud tulemusi. Me ei ela irratsionaalsuse peegelpiltides, halades möödunud aegade teadusliku maailmakäsitluse järele, ega ka ratsionaalsuse kuldajastul. Mõlemat poolust on täna lihtsalt rohkem ja võimendatud kujul. Raamat on vajalik majakas, mis aitab navigeerida, et turvaliselt sadamasse jõuda. Varol pakub mõtteainest kõigile, kes tahavad areneda, sest inimeste ja organisatsioonide vaikimisi režiim on regress ning taandareng, mitte progress ja edasipüüdlikkus. Kui te ootate midagi ennekuulmatut või -nägematut, siis pettute. Kui käsitlete seda raamatut kui lõpmatut inspiratsiooni- ja arenguallikat, mille tarkus tabab lugejat nii osakeste kui ka lainete kujul, siis on see asendamatu. Elemendid on küll tuttavad, kuid rand, kuhu uhutakse, uus ning huvitav. See raamat on kõigile, kes tahavad või vajavad paremaid tulemusi.

Eeldatav lugemisaeg: 11 t 36 min

Samast kategooriast